SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
SİVİL PERSONEL İLE İLİŞKİLER

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ KURSU

collegium.png
sunu%20bannerhg_edited.png
Resim1.png

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu sesli dinleyin veya aynı metni aşağıda okuyun

Daha önce belirtmiş olduğumuz gibi, şube içinde üstleriniz olsa da, güvenlik ile inisiyatif kullanılması gereken durumlarda karar mercii sizsiniz. Bunun yanı sıra  5188 sayılı kanun gereği, bir güvenlik görevlisinden görevi harici bir iş istenmesi yasaklanmıştır. Kendi inisiyatifiniz ile gerekli durumlarda mesai arkadaşlarınıza yardım edebilirsiniz ancak sizden getir götür işleri, taşıma işleri, tahsilat işleri ve benzeri işler yapmanız talep edilemez.

Sizin ise, güvenlikle ilgili konularda, bu konular hakkında sizin kadar bilinçli olamayacak diğer şube personellerini bilinçlendirme ve varsa yanlışlar konusunda uyarma sorumluluğunuz vardır. Örneğin silahlı bir soygun anında siz silahlı kişiye karşı nasıl tavır almanız gerektiğini biliyorken, böyle bir durumu hiç aklına bile getirmemiş bir diğer personelin paniklemesi veya dürtüsel davranıp müdahale etmeye kalkması nedeni ile istenmeyen olaylar yaşanabilir. Bu sebeple, olası acil durum senaryolarında nasıl davranmaları gerektiği konusunda kendilerine bilgi vermeniz sizin de acil durumdaki kriz yönetiminizi kolaylaştıracaktır.

İzlediğiniz tüm bu tırnakçılık ve el çabukluk olaylarında güvenlik görevlisinin bir ihmal ya da suçu olduğunu söyleyemeyiz. Her banka personelinin kendi alanındaki güvenlik riskleri konusunda sorumluluğu vardır ve özellikle para söz konusu yerlerde önleyici davranışlardan asla taviz verilemez. Bu konuda ihmalini gördüğünüz, erişilebilir yerlerde kıymet bırakan, çekmecesini kilitleyip kıymeti kaldırmadan molaya çıkan kişileri uyarmak sizin hem yetkiniz hem de sorumluluğunuzdur. Bu konuda size tavır alınması halinde durumu güvenlik müdürlüğüne rapor edebilirsiniz.

3. DERS 7  SAYFA

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ