SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
ŞÜPHELİ PAKET TESPİTİ

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ KURSU

collegium.png
sunu%20bannerhg_edited.png
Resim1.png

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu sesli dinleyin veya aynı metni aşağıda okuyun

Şüpheli Çanta Paket Tespiti.

Pasif Agresif bir terör yöntemi olarak banka şubeleri içine ya da dışına ve genelde ATM kenarlarına bombalı paket bırakmak gerek Dünya’da gerekse ülkemizde sıklıkla rastlanan bir terör eylem yöntemidir. Banka şubesi ve ATM cihazlarının özellikle sol örgütler tarafından kapitalizm ve Emperyalizmi simgeleyen imajlar olarak görülmesi tercih nedenini açıklar.

ATM cihazında işlem yaparken, elinizdeki paketi yanınıza ve yere bırakma hareketinin doğallığı, bu tür bir paketi bırakırken yakalanma ve fark edilme riskini azaltır. Terör örgütlerince yöntemin tercih edilmesinin nedenlerinde birisi de budur.

Böyle bir şüpheli paketin tespiti halinde, ilk etapta bombalı paket olması ihtimaline karşı hiç dokunmadan gözle şüpheli belirti aranması gerekir.

 

Paketten bir koku geliyor mu?

Ne kadar özenli ya da özensiz paketlenmiş?

Dokunmadan içine göz atabiliyor muyuz? Tahmini ağırlığı nedir?

 

Belirgin bir şüpheli belirtiye rastlarsak doğrudan şüpheli paket prosedürü uygulamasına geçeriz.

Yoksa, unutulmuş olması ihtimaline karşın, cisme hiç dokunmadan göz mesafenizdeki insanlara seslenerek onlara ait olup olmadığı sorulmalıdır.

Sahibi çıkarsa sorun yoktur. Çıkmazsa paket şüpheli kalmaya devam eder ve ilgili prosedür uygulanır. Bu esnada dokunmak, açmak, ayak ucuyla dürtmek gibi saçma ve amatörce eylemlere girişilmemelidir.

 

Unutmayın, sahibi belli olmayan, bulunduğu yere yakışmayan ve sakil duran, daha önce orada olmadığını bildiğimiz, üzerinde belli bir aidiyet ibaresi olmayan ve içini göremediğimiz  her cisim şüpheli konumdadır.

İlk etapta polise haber verilir. Sonrasında cisme hiç dokunmadan, Cismin çevresi veya şube içinde bulunmuşsa şube tahliye edilir. Etrafı emniyet şeridi ile çevrelenir ve polis duruma müdahale edene kadar mevcut ortam korunur. Kimsenin yaklaşmasına müsaade edilmez.

Yanlış müdahale ya da fark etmemenin sonuçları bunlar olabilir. 13. kasım 2022 istiklal caddesi

3. DERS 5  SAYFA

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ