top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
INEJIRO ASANUMA SUIKASTI

KİŞİ KORUMA PRENSİPLERİ KURSU

sunu%20bannerhg_edited.png
bodyguard 3.png

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu sesli dinleyin veya aynı metni aşağıda okuyun

27 Aralık 1898 – 12 Ekim 1960) Japon politikacı ve Japonya Sosyal Demokrat Partisi lideri. 

İnejiro Asanuma, Tokyo'daki bir televizyon programı çekimi sırasında bıçaklanarak öldürüldü. Ölüm anının televizyonda yayınlanması ülkede büyük bir şok ve kızgınlık yarattı.

1959'da Japonya'nın "geleneksel" düşmanı Çin'deki komünist yönetimi destekleyen ve ABD'yi Çin ile Japonya'nın "ortak düşmanı" olarak nitelendiren açıklamaları büyük tartışma yarattı. Bir Çin ziyaretinden dönüşte Mao takımı giymesi çeşitli sosyalist liderler tarafından bile tepkiyle karşılandı

12 Ekim 1960 tarihinde 17 yaşındaki aşırı milliyetçi genç Otoya Yamaguchi tarafından Tokyo'da bir televizyon programı çekimleri sırasında bıçaklanarak öldürüldü. Yamaguchi'nin geleneksel bir samuray kılıcı  kullandığı suikast, Japon televizyon kanalı  tarafından daha sonra banttan yayınlanmak üzere kaydedilmişti. Görüntüler daha sonra pek çok kez gösterildi ve milyonlarca kez izlendi. Japon kamuoyu suikasta büyük tepki gösterdi. Çok kalabalık bir cenaze töreni düzenlendi. Suikastçı Yamaguchi, olay esnasında yakalanıp tutuklandı, birkaç hafta sonra cezaevinde intihar etti.

Olay her ne kadar, oldukça eski bir tarihte yaşanmış olsa ve o dönemin güvenlik uygulamaları bugünle aynı olmasa da, yine de bazı dersler  çıkarabiliriz.

Burada yine aynı problem görünüyor.

Bir: Yani korunan bir alan olduğu düşünülen bir mekanda, aslında alınması gereken önlemlerin fazla üstünde durmamak.

İki. İsrail’de İshal Rabin suikastında olduğu gibi, toplumsal tepki ve tehditleri dikkate almamak.

Üç. Kişinin özellikle provokatif davranması ve düşük profil sergilememesi.

Dört. Komünist akımların en büyük risk olarak görüldüğü ve soğuk savaşın sürdüğü o yıllarda Mao kostümü giymek gibi bir provokasyonun yaratacağı tepkiyi ön görememek.

2. DERS 3 SAYFA

VIP YAKIN KORUMA KAVRAMI

bottom of page