top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
YAKIN KORUMA NE DEĞİLDİR?

VIP YAKIN KORUMA KURSU

sunu%20bannerhg_edited.png
bodyguard 3.png

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu sesli dinleyin veya aynı metni aşağıda okuyun

İkinci sırada, bir V.I.P. Yakın koruma görevlisi kimdir, ne iş yapar sorusunu cevaplamak lazım. Ama bunu cevaplamadan önce ilk etapta NE OLMADIĞINI belirtsek daha iyi olacaktır.

Şunu söyleyelim ki,  yakın korumalık Hollywood filmleri ya da bazı basit yerli suç dizilerinde gördüğümüz, sağına soluna kötü kötü bakan, ancak etrafından çok kulaklığına temasla ilgilenen, simsiyah giyinen, mutlaka vücut geliştirme ile uğraşmış, yağmurlu havada bile güneş gözlüksüz dolaşmayan, koruduğu kişiye ‘’Ağabey’’ diye hitap eden ‘’bitirim’’ tabir edilen kişilerin yaptığı bir iş değildir. Yakın koruma mesleğinin ayrı ve profesyonel bir iç yapısı vardır.

Bir yakın koruma görevlisi, korumakla yükümlü olduğu kişi ıslanmasın diye şemsiye tutacak, çantasını taşıyacak, getir götür işlerine bakacak, kısaca kendisine koruduğu kişinin verdiği işleri yapacak personel değildir. O, işini koruduğu kişinin talimatına göre değil, kendi inisiyatifi, prosedürleri ya da ekip amirinin talimatlarına göre yapar.

Ülkemizde,  bazılarının yanlış bildiği gibi, resmi bir yakın koruma lisans ya da izin belgesi yoktur. Bu işi yapabilmek için Özel Güvenlik Görevlisi eğitimini ve kimliğini almış olmak gerekir. Tek fark sabit noktalarda çalışan güvenlik görevlilerinin aksine, yasa izniyle, korumakla yetkili oldukları kişinin bulunduğu her alanda bu görevi silahlı olarak ifa edebilmeleridir.

Bir diğer önemli konu da, dolaylı da olsa genel kolluk yetkilerine sahip olsalar da, olası bir acil durumda olaylara müdahaleye yetkileri olsa da bunu kullanmayacaklarıdır. Prosedürleri ve Görev tanımları gereği tek  müdahale edecekleri kişi korumakla yükümlü oldukları kişi ya da ona saldıran kişi olacaktır.

Bir başka yanlış bilinen noktadan daha bahsedelim. Yakın koruma ekiplerinde bulunan ve gerek ateşli silahlar gerekse  göğüs göğse mücadele konularında son derece iyi eğitimli profesyonel yakın koruma personellerinden beklenen, saldırganları en seri şekilde ekarte etmek, vurmak, imha etmek veya benzeri aksiyonlar değildir.

Her yakın koruma ekibinin görev talimatlarında da belirtilen temel görevleri, acil bir olay anında hızla kaçmaktır.  Hızla kaçmak derken tabii ki korudukları kişi ile beraber. Yani  görevin amacı saldırana zarar vermek değil, saldırgandan dolayı zarar görülmesine engel olmaktır. Silahlı müdahale her zaman en son tercih edilecek hamledir.

1. DERS 2 SAYFA

VIP YAKIN KORUMA KAVRAMI

bottom of page