top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
YTSHAK RABİN SUİKASTI
sunu%20bannerhg_edited.png
bodyguard 3.png

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu sesli dinleyin veya aynı metni aşağıda okuyun

Filistin kurtuluş örgütü Başkanı Yaaser Arafat, İsrail devlet başkanı İshak Rabin'e bir mektup göndererek, şiddete karşı olduğunu ve İsrail’i tanıdığını iletti ve aynı gün 9 Eylül 1993’de  Rabin, Arafat’a bir mektup göndererek, Filistin’i  resmen tanıdı.

Oslo Anlaşmalarındaki başarılarından dolayı Rabin, 1994 Nobel Barış Ödülünü Yaser Arafat ve Şimon Peres ile  birlikte aldı.  Anlaşma, İsrail toplumunu ikiye böldü. Bazıları Rabin’i bir kahraman olarak görürken, bazıları da, İsrail topraklarını veren hain olarak gördü.

4 Kasım 1995 akşamı Rabin, İsrail vatandaşı aşırı sağcı bir ultra Yahudi Ortodoks olan Yigal Amir tarafından öldürüldü. Sebebi Oslo Anlaşmasıydı. Rabin, Tel Aviv’deki İsrail Kralları Meydanı’nda, Oslo Anlaşmasına destek almak amaçlı geniş bir toplu gösteriye katılmıştı. Toplantı bittiğinde, şehir merkezinden arabasına doğru yürüyen Rabin'e, Yigal Amir yarı-otomatik tabancayla 3 el ateş etti. İki kurşun Rabin’e isabet etti. Rabin, en yakın hastaneye götürüldü ve ameliyat masasında can verdi. Amir, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

BU suikastten, güvenlik işi yapanlar için çıkarılacak ders şunlardır.

Bir.  Rabin, o dönemdeki İsrail için temel risk unsuru olan Filistinli Araplar ya da Müslüman bir terörist tarafından öldürülmedi. Öldüren kişi, koruma görevi yapanların pek fazla risk kabul etmediği bir Yahudi vatandaştı.  Yahudi vatandaşlar, anlaşmaya karşı olan memnuniyetsizliklerinden dolayı tepki gösteriyor ve gösteriler yapıyorlardı, ancak işi suikaste kadar vardıracaklarını kimse düşünmemişti.

iki. Videoda izleyeceğiniz gibi, ikinci büyük hata, polis tarafından korunan belediye binası çıkışının güvenli ve steril olduğunu düşünen koruma ekibinin, 360 derece çevresel gözlemi bırakıp sadece  gidecekleri istikamete konsantre olmasıydı. Bu sayede saldırgan 5 koruma görevlisinin arasından, yarım metre mesafeden ateş edebildi.

2. DERS 2 SAYFA

VIP YAKIN KORUMA KAVRAMI

KİŞİ KORUMA PRENSİPLERİ KURSU

bottom of page