top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
İletişimde Beden Dili

KURUMSAL ORTAMLARDA İLETİŞİM

sunu%20bannerhg_edited.png
Resim1.png

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu sesli dinleyin veya aynı metni aşağıda okuyun

Kolları vücudun önünde ya da göğüs üzerinde bağlamak kapalı pozisyon ögelerinden birisidir ve kişinin olumsuz ya da üstünlük taslayıcı, otoriteye direnç gösteren tutumunu belirtir.  Bu hareket aynı zamanda kişinin iletişime kapanma isteğini gösterir. Hem kolların bağlanmış olması hem de omuzların düşüklüğü stress belirtisi olarak kabul edilir.

Kişisel hakimiyet alanları teorisine göre her insanın yaklaşık 1 metrelik çevresi kendi hakimiyet alanı olarak kabul edilir.

 

1 metreden sonrası sosyal alan, daha ötesi ise ortak alandır.

 

Burada önemli olan kişilerin kendi hakimiyet alanlarına kendi müsaadeleri dışında girilmesinden rahatsız olmalarıdır. Buna bağlı olarak insanlar sürekli olarak kişisel hakimiyet alanlarını koruma derdindedirler. 

Dikkat ederseniz, örneğin, ilk duraktan hareket eden bir otobüse binen yolcular ilk önce koltuklara tek tek otururlar. Tüm koltukların bir tarafı dolduktan sonradır ki insanlar birbirlerinin yanına oturmaya başlarlar.

Bu kurala göre iletişim esnasında bu kurala rivayet edilmesi yazılı olmayan bir kuraldır. Aksi bir durum tehdit ya da taciz olarak algılanabilir.

4. DERS 5. SAYFA

İletişimde Beden Dili

bottom of page