top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
Resim1.png
RİSK DEĞERLENDİRME

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ KURSU

collegium.png
sunu%20bannerhg_edited.png

1. DERS 1 SAYFA

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ

SONRAKİ SLAYT İÇİN AŞAĞIDAN

NUMARA SEÇİNİZ

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu başlatmak için üstündeki oka tıklayın

Banka şubelerinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin temel görevi çalıştıkları kurumun çalışanlarının can ve kurumun mal güvenliğinin yanı sıra müşterilerinin de can ve mal güvenliğini korumaktır.

Yani işin tanımı ''Korumak’' tır.

Peki, Koruduğumuz kişiyi, kişileri ya da kurumu neden ve kimden koruyacağız?

Bu soru, bizi güvenlik işindeki en birincil bilgi gereksinimine götürür. Yani risk analizi konusuna. Nerede bu işi yaparsak yapalım, koruduğumuz unsur ister bir  mekan, alan, tesis olsun, isterse bir kişi olsun, almamız gereken ilk cevap o unsuru neye ve kime karşı koruyacağımızdır. İleride açıklayacağımız birçok değişkenin etkisinden dolayı her kurum ya da kişinin taşıdığı riskler farklıdır. Bir hastane ile bir oteli riskleri bir olamaz. Askeri bir tesisle bir rafinerinin riskleri her ikisi de stratejik önem taşısa da bir değildir. Bir yetişkinle bir çocuğun, sıradan bir vatandaşla bir devlet görevlisinin potansiyel riskleri farklıdır.

Risk analizinin değişkenliği, aynı bankanın farklı şehirlerdeki, hatta aynı şehirde farklı bölgelerdeki şubeleri için bile değişiklik gösterir. Şehrin kalabalık bir merkezinde yer alan ve daha sakin semtlerde yer alan şubelerin bile, örneğin, soygun riski ele alınırsa, trafik, insan yoğunluğu, kolluk kuvvetlerine yakınlığı v.s. Gibi unsurlardan dolayı, riskleri bir olmayacaktır.

bottom of page