top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
Resim1.png
PROSEDÜRLER

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ KURSU

collegium.png
sunu%20bannerhg_edited.png

2. DERS 1. SAYFA

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ

SONRAKİ SAYFA  İÇİN VİDEO BİTTİĞİNDE AŞAĞIDAN NUMARA SEÇİNİZ

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu başlatmak için üstündeki oka tıklayın

PROSEDÜR NE DEMEKTİR?

Prosedür kelimesi sıkça kullanılan bir tabir olsa da, bazı işletme ya da kurumlarda mesleki jargon olarak ‘’Görev Talimatları’’ ya da ‘’Görev Yeri talimatları’’ olarak da geçmektedir. Biz dersimizde prosedür kelimesini kullanacağız.

Bu bağlamda, ilk bilmemiz gereken, prosedürlerin bir çok yerde uygulandığı gibi sadece gün içinde belli bir düzene göre yapılan eylemler olmayıp, bir de rutin dışı acil durumlarda uygulanması gereken belirlemeler olmasıdır.

Ülkemizde güvenlik işi yapılan bir çok işletmede, rutin görev yeri talimatları özenle hazırlansa da, asıl önemli olan unsur atlanmaktadır. Yani, Acil durum prosedürleri.

Peki, Nedir bu Rutin prosedürleri. Rutin, adı üstünde; süreklilik arz eden, sürekli olarak aynı şekilde yapılan veya olan anlamındadır. Mesela bir banka şubesi rutin prosedürlerini ele alırsak, özetle şunları görürüz. Şube açılış ve kapanış prosedürleri, silah devir teslim prosedürü, müşterek muhafaza prpsedürü, kıymet nakli prosedürü vesaire.

Oysa bunun yanı sıra, bir de her gün karşılaşmayacağımız, hatta belki hiç karşılaşmayacağımız, ama bir de karşılaşırsak işte o zaman ne kadar işimizi iyi yaptığımızı belirleyecek olan durumlar vardır. Yani, acil durumlar. mesela silahlı soygun girişiminde ne yapacağız. silah mı kullanalım yoksa ellerimizi mi kaldıralım. başıboş şüpheli bir paket bulduk. şöyle ayak ucumuzla bir yoklayalım mı, yoksa bu işin prosedürü başka mı?

bottom of page