top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
İletişimde Beden Dili

KURUMSAL ORTAMLARDA İLETİŞİM

sunu%20bannerhg_edited.png
Resim1.png

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu sesli dinleyin veya aynı metni aşağıda okuyun

Beden dili ile belirtilmesi gereken bir diğer önemli konu da, Beden Dili’nin evrensel oluşudur. Sözel dil kullanarak bir yabancı ile iletişim kurabilmek eğer o dili bilmiyorsanız imkansızdır. Ancak beden dili evrensel ögeler içerir. Birbirlerini dilini hiç bilmeyen iki kişi bile iyi kötü beden dili kullanarak anlaşabilir ya da tam tersi anlaşmazlığa düşebilir.

Bununla birlikte, her ne kadar beden dili evrensel bir dil olsa da, o da birtakım kültürel farklar içerir. Evrenselleşen Dünyamızda birbirine farklı kültürler birbirleri ile iletişim kurdukça bu farkları daha rahat hissederiz. En Önemli farklar genelde selamlaşma ritüelleri, kişisel hakimiyet alanı mesafeleri ve kişilerin birbirlerine temas rahatlığında görülür.

Örneğin bir çok kültürde sadece aynı cinsiyetten insanların karşılaşmalar esnasında birbirine teması ve birbirini öpmesine izin verilirken, çoğu batı kültüründe ise mümkün olduğunca hemcinsler, samimi de olsalar  birbirlerine temastan kaçınırlar.  İslam ülkelerinde bu yasaklama dini kabuller nedeni ile olsa da Asya kültürlerinde daha çok kültüreldir.

Batı kültüründen bir arkadaşınızla bir restoranda buluştuğunuzda, yemek yemekte olan arkadaşınız hiç istifini bozmadan ve size teklif etmeden devam eder. Bildiğimiz gibi bu durum gerek bizim kültürümüzde gerekse birçok Doğu kültüründe kabul edilemez bir durumdur. Örneğin bazı İskandinav ülkelerinde yemeğe arkadaşlarını davet eden aileler yemek masrafının yarısını misafirlerden tahsil ederler.

4. DERS 8 SAYFA

İletişimde Beden Dili

bottom of page