top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
RİSK ANALİZİ

VIP YAKIN KORUMA KURSU

sunu%20bannerhg_edited.png
bodyguard 3.png

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu sesli dinleyin veya aynı metni aşağıda okuyun

Her kurum ve kişinin ayrı riskler taşıyacağını belirtmiştik. Yakın koruma görevlileri olarak biz daha çok kişilerin taşıyacağı risklerle ilgili risk analizini nasıl yapmamız gerektiğini göreceğiz. Yöntem hem kurumlar hem de kişiler için temelde aynı olsa da, V.I.P. Güvenliği konusunda biraz daha kişisel bir risk analiz yöntemi uygulamamız gerekir.

Risk analizi oldukça kapsamlı bir çalışma gerektirir. Biz burada korumakla yükümlü olduğumuz şahıs ile ilgili nasıl risk analizi yapmamız gerektiğini göreceğiz. Bu genel risk analizi olacaktır. Bunun yanı sıra kişinin iş ortamı ve ikameti ile de ilgili aynı teknik kullanılarak özel risk analizleri de yapılmalıdır. Hatta ileride daha detaylı göreceğimiz şekilde koruduğumuz kişinin gideceği her yeni alan yeni bir risk analizi gerektirecektir.

Ülkenin genel suç istatistiklerine bakarken göz önünde tutulması gerekenler ilk sırada Terör, ikinci sırada adi suçlarla ilgili istatistiklerdir. Ülkemizdeki terör istatistikleri dikkate alındığında üç temel motivasyonun terör örgütlerinde kullanıldığı görülür. Bunlardan İlki, Siyasi Terör, ikincisi Etnik Terör ve üçüncüsü Radikal İslamcı Terör’dür. Adi suçlardan neyi kastettiğimiz ile ilgili sanırız detaylı açıklamaya gerek yoktur. 

Suç istatistikleri konusunda araştırma yaparken hataya düşmemek için en fazla dikkat etmemiz gereken detay şudur.  Genel risk analizinde sadece bizim ülkemizin suç istatistiklerine dikkat edilmelidir.

Çünkü her ülke, ve ülke içinde bölgelerin bile farklı suç istatistikleri vardır. Seyrettiğiniz Hollywood filmleri ya da bazı avam dizilere göre bu analizi yapamazsınız.

İstatistiklerin kullanım nedeni şudur.

 

GEÇMİŞTE NE OLDUĞU NEYİN TEKRAR OLABİLECEĞİ İLE İLGİLİ, NE OLMADIĞI İSE, NEYİN OLMA İHTİMALİNİN AZ OLDUĞU İLE İLGİLİ FİKİR YÜRÜTMEMİZİ SAĞLAR.

Bu da, hiç meydana gelmemiş riskler ile ilgili fazla endişe etmememiz gerektiğini anlatır ve  olma ihtimali yüksek riskler üzerinde odaklanmamızı sağlar.

1. DERS 4 SAYFA

VIP YAKIN KORUMA KAVRAMI

bottom of page