top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
BÖLGESEL ETMENLER

VIP YAKIN KORUMA KURSU

sunu%20bannerhg_edited.png
bodyguard 3.png

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu sesli dinleyin veya aynı metni aşağıda okuyun

Sıradaki  risk analiz unsurumuz Bölgesel etmenler. Risk analizine etki eden unsurların ülkeye hatta ülke içinde bölgeye göre değiştiğini daha önce söylemiştik. VIP koruma işi sabit bir iş olmayıp hareket halindeki bir kişinin korunması amacı taşıdığından, görevimiz esnasında bize en fazla sorun çıkaracak kısım budur.

Ülke dışına çıktığımızda, o süreye ve bölgeye özel risk analizi yapmamız ve bir görev planı hazırlamamız gerekir.  Gittiğimiz ülke ya da kendi ülkemiz içinde bölge, arz ettiği ek riskler gereği önlemlerimizi arttırmamızı ya da azaltmamızı gerektirebilir. 

Örneğin VIP ile Almanya’ya gittiğimizde alınacak önlemlerle, Ürdün’e gittiğinde alınacak önlemler bir olmayacaktır. Ya da İzmir seyahatinde alınması gereken önlemlerle, doğu illerine yapılan bir gezinin güvenlik planlaması farklı olmalıdır.

Bunu hakkıyla yerine getirebilmenin temel şartlarından birisi, seyahatten makul bir süre önce o bölgenin ilgili yetkilileri ile bilgi alışverişi yapmaktır. Hatta önemini daha sonra detaylı olarak göreceğimiz ‘’Öncü Çalışması’’  uygulanmalıdır.

Öncü çalışmasında, karşılaşacağınız sistemi test etme amaçlı küçük ve habersiz sistem testi çalışmaları da yapılabilir. Örneğin, bu, özellikle ABD başkanının ekibinin dış mekanlarda sıkça uyguladığı bir yöntemdir.

Buna rağmen, profesyonel gibi görünmek değil, gerçekten profesyonel olmak gerekir. Önemli riskler üzerine yoğunlaşırken bazı şeyleri önemsememek ve görmezden gelmek sıkı çuvallamamızı sağlayabilir.  ABD’ başkanının bir dış gezisinde, öncü ekibin videoda izleyeceğiniz detayı ve kendi araçlarının aks açıklığını önceden fark edememesi gibi.

1. DERS 6 SAYFA

VIP YAKIN KORUMA KAVRAMI

bottom of page