top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
BÖLGESEL ETMENLER

VIP YAKIN KORUMA KURSU

sunu%20bannerhg_edited.png
bodyguard 3.png

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu sesli dinleyin veya aynı metni aşağıda okuyun

Bölgesel etmenler başlığı altındaki, ülke ve bölge alt başlığını inceledik. Şimdi bakalım Tanınan Alan ve Tanınmayan alan kavramlarından ne anlamda bahsediyoruz.

Tanınan alan derken korumakla yükümlü olduğumuz kişinin ikametgahı, işyeri, sıkça gittiği yerler, restoranlar, kafeler, dernekler gibi yerleri kastetmekteyiz. Bu tür yerler hem bizim aşina olduğumuz, hem de genelde hali hazırda korunan yerlerdir. VIP ikametgahı ya da işyeri, ya da oteller, restoranlar gibi.

Korunduğunu bildiğimiz, önceden çıkış ve giriş rotalarını bildiğimiz, ya da bir öncü göndererek kontrolünün yapılıp steril alan olmasını sağladığımız alanlar tanınan alanlardır. Risk analizinde bu bilginin önemi şudur. Kontrolümüz altında bir alan olduğu için tehlikenin içeriden gelmesi pek beklenmez. Bu durumda giriş anında önümüzden çok arkamızı kollamamız gerekir.

Örneğin, tanınan bir alana giriş yaparken VIP’nin önden yürümesi ve içeri girmesine izin verilebilir. Bu durumda tehlikenin arkadan gelmesi daha olasıdır. Bu tür alanlarda tehlikeli an giriş anı değil, çıkış anıdır.

Tanınmayan alanlarda ise tehlikenin içeriden gelmesi daha yüksek ihtimaldir. Bu durumda söz konusu alana ilk giren mutlaka koruma görevlisi olmalıdır. Tanınan ve tanınmayan alan kavramlarını etkileyen bir diğer unsur da, VIP nin bu ziyaretinin ani mi yoksa önceden planlı mı olduğudur.  Ziyaret önceden biliniyor ise, bu, diğer kişilerin saldırı planlamak için vakti ve fırsatı olduğu anlamına gelir. Dolayısı ile diyebiliriz ki, plansız gidilen alanlarda organize ve planlı saldırılar değil ancak nadir oluşan spontane ve bireysel saldırılar beklenmelidir.

1. DERS 7 SAYFA

VIP YAKIN KORUMA KAVRAMI

bottom of page