top of page

İNTERAKTİF X-RAY CİHAZI OPERATÖRLÜĞÜ EĞİTİMİ

3-TEHDİT UNSURU (İÇİNDE BİR TEHDİT UNSURU BULUNAN ÇANTALAR)

Tehdit unsuru maddeler, kanunlar ve yönetmelikler gereği bir ülkede ya da tüm dünyada bir başkasına veya bir yere zarar verme amaçlı kullanılabilecek nesneler ve maddelerdir diyebiliriz. Bunun yanı sıra bazı kurumların ''Tehdit Unsuru'' kabul ettiği ama genel anlamda tehdit kabul edilmeyen malzeme ve nesneler olabilir. (Rafineriye çakmak sokmak gibi). bunlar sizlere kurum prosedürleriniz ve yöneticileriniz tarafından bildirilecektir.

Screenshot_59.jpg
Screenshot_60.jpg
Resim2.gif
sunu%20bannerhg_edited.png

6. DERS 5. SAYFA

KARAR VERME SÜRECİ

TEHDİT UNSURLARI / RİSKLİ ÇANTA VE NESNELER

TAM EKRAN  F11

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Yine aynı şekilde bir çanta içinde tehdit unsuruna rastladığımızda uygulanacak prosedür de, nerede çalıştığımız ve kurum prosedürlerine göre değişebilir. kesinlikle taşınması suç olan bir maddeye rastladığımızda bize verilmiş bulunan genel kolluk yetkilerini kullanarak kişiye müdahale edebiliriz. (askeri amaçlı uzun namlulu silah taşımak, el bombası taşımak, uyuşturucu taşımak, kanunen yasaklı madde ve malzemeleri taşımak gibi)

Ancak bir tehdit unsuru olduğunu bildiğimiz halde, her silah taşıyan kişiye ya da çantasında bıçak bulduğumuz herkese suçlu ya da terörist muamelesi yapamayız. Bazı tehdit unsurları suç amaçlı kullanılabilir ya da kullanılmayabilir. ama bazılarını sadece üzerimizde bulundurmak suçtur. bunun ayrımını yapabilmek için kurum prosedürlerine iyi hakim olmalı ve özelde içinde yaşadığımız ülkenin ilgili kanunlarını çok iyi bilmeliyiz.

Bir sonraki slaytta tehdit unsuru olan ya da bu şekilde kullanılabilecek nesne veya maddelerin olduğu çanta görüntüleri inceleyeceksiniz.          Tekrarlıyoruz;

''HANGİ TEHDİT UNSURU TESPİTİNDE NE YAPILACAĞI, ÇALIŞACAĞINIZ KURUMUN PROSEDÜRLERİNDE BELİRTİLECEKTİR. BU KURSTA ÖĞRENİLENLER GENELDE YÜKSEK RİSK ARZ EDEN KURUMLARA GÖRE HAZIRLANMIŞTIR VE HİÇ BİR KURUMUN PROSEDÜRÜ YERİNE GEÇMEZ.''

bottom of page