top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
Resim1.png
BÖLGESEL ETMENLER

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ KURSU

collegium.png
sunu%20bannerhg_edited.png

1. DERS 8. SAYFA

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ

SINAV SAYFASI  İÇİN VİDEO BİTTİĞİNDE AŞAĞIDAN NUMARA SEÇİNİZ

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu başlatmak için üstündeki oka tıklayın

Risk analizi yapılırken, şuç istatistikleri ve Modus Operandi’den nasıl faydalanacağımızı gördük, ve kuruma özgü imajın hedef seçilmede ne tür etkileri olabileceğinden bahsettik. Şimdi de çalıştığımız şubeye özel risk analizinde bölgesel etmenlerin nasıl rol oynadığını görelim. Bölgesel etmenler bir çok dikkate alınması gereken unsuru içerir ve sonucu yalnızca terör ve soygun gibi riskleri değil kaza riskleri ve iş güvenliği gibi konuları da kapsar.

Kendimize şu soruları sormamız gerekir.

Bir. 1-Şebemizin lokasyonu nedir. Yanında ne tür bina ya da işletmeler vardır.

Yanımızda veya yakınımızda bir benzin istasyonu mu var. Polis karakoluna yakın ya da bitişik miyiz. Restoran ya da kafe benzeri işletmeler mi var.  Cami ya da bir devlet binası yanında mıyız. Okul ya da üniversite yakınında mıyız hatta belki de kampüs içindeyiz. Bitişiğimizde ya da yakınımızda başka banka şubesi veya özel güvenlik istihdam eden başka kurum var mı. Yoksa sadece mahalle içinde miyiz.

iki-İçinde bulunduğumuz bina sağlam mıdır, bulunulan lokasyon deprem bölgesinde ya da akarsu yatağına yakın mıdır. üç-İçinde bulunduğumuz semtin sosyokültürel yapısı ve ekonomik gelir düzeyi nedir. Trafiği sıkışık bir lokasyonda mıyız, yoksa sakin bir muhitte miyiz?

Bunlar risklerimizi nasıl etkiler?. Söz gelimi karakol yakınındaysanız, soygun riskiniz azalır ama terör riskiniz artar. Benzin istasyonu yanındaysanız, orada oluşacak bir yangın ya da patlama sizi de etkileyebilir. Kafe, restoran benzeri yerler dikkat çekmeden rutininizin gözlemlenmesini sağlar, gibi örnekler verebiliriz.

Özel güvenlik tarafından korunan başka kurumlar ya da banka şubeleri olması ve doğal dayanışma ihtimali durumu, ya da korunan bir kampüs ya da A V M içinde olma, soygun yapma niyetindeki kişilerde caydırıcı etki yaratacaktır.

Dere yatağına kurulmuş bir alan yakınındaysanız, oluşacak sel riski sizi de etkileyecektir. Deprem riski olan bir bölgede mutlaka bina statik planları dikkate alınmalıdır.  Önünde sürekli sıkışık trafik olan bir şubenin araçla gelen silahlı kişilerce soyulması, tenha ve kaçış rotaları rahat bir bölgede bulunan şubeye göre daha düşüktür. Böyle bir şubede iseniz motosikletli kişilerden daha çok şüphelenmeniz gerekir. Vesaire. Vesaire.

bottom of page