top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
Resim1.png
CAYDIRICILIK USURU

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ KURSU

collegium.png
sunu%20bannerhg_edited.png

2. DERS 3. SAYFA

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ

SONRAKİ SAYFA İÇİN VİDEO BİTTİĞİNDE AŞAĞIDAN NUMARA SEÇİNİZ

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu başlatmak için üstündeki oka tıklayın

TEMEL GÖREVİMİZ NEDİR

Rutin çalışma prosedürlerimizin tek tek üzerinden geçmeden önce, şu sorunun cevabını iyice algılamamız gerek.

Banka şubesinde Güvenlik görevlisi pozisyonunda çalışırken bizden beklenen temel görev nedir?

Sizden istenen çalıştığınız kurumun can ve mal güvenliğini gerekirse hayatınız pahasına savunmak ve gerektiğinde silahlı çatışmaya girmek değildir.

Her güvenlik görevlisinin hatta kurulan güvenlik sistemlerinin temel görevi olay anında en etkili tepkiyi vermek değil, Olayı olmadan önlemektir. Olayı olmadan önlemenin en temel şartı da, ihtiyaç duyulacak seviyedeki caydırıcılığı sağlamaktır.

Can ve mal güvenliğinde de öncelik sırası her zaman can güvenliğindedir ve bazen can güvenliğinin sağlanması yolunda mal güvenliğinden taviz verilebilir.

Şöyle bir örnek verelim. Diyelim ki bir banka şubesi soygununda güvenlik görevlisi iki silahlı soyguncu ile silahlı çatışmaya girdi ve soygunculardan ikisini de vurarak soygunu önledi. Ama sonra görüldü ki çatışma esnasında iki de banka personeli ve bir müşteri de hayatını kaybetmiş. Sizce şu an durum nedir? Ayın personeli şeçilebilir miyiz acaba bu kahramanlığımızdan dolayı?. 

Olay anında en etkili tepkiyi vermiş olsak da, bizden beklenen görev açısından düşünüldüğünde, yine de başarısız olmuş sayılırız. Neden?

Çünkü yeterince caydırıcı olamamışız ve karşı taraf bunu yapmaya cesaret etmiş. Bizi gözüne kestirebilmiş. Hedef seçilmede, ya da amiyane tabiri ile göze kestirilmede belirleyici olan şey ne kadar kolay hedef olup olmadığınızdır. Ne bir soyguncu, ne terörist ne de kötü niyetli bir başkası, daha zayıfı varken başka ve daha güçlü bir alternatif seçmez kendisine hedefi olarak.

Ayrıca şunu da ekleyelim. Bizim bulunduğumuz yerde suç işlemek isteyen insanların, sürpriz avantajını ellerinde bulundurdukları ortada. Bu yüzden güvenlik işinde yüzde yüz caydırıcılık diye bir durum yok. Biz her şeyden bihaberken o veya onlar planlı ve programlı gelmiş. Ama neden sonra gelmiş? Bizi uzun süre izleyip, zayıflıklarımızı keşfedip, caydırıcılık seviyemizden etkilenmeden  gelmiş.  Bu gözlem esnasında daha zor hedef olarak görünebilseydik, belki de bir başka hedef seçecekti.

Unutmayın, insanlar işinizi iyi yaptığınızı da fark ederler iyi yapamadığınızı da.

bottom of page