top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
Resim1.png
RUTİN PROSEDÜRLER

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ KURSU

collegium.png
sunu%20bannerhg_edited.png

2. DERS 4. SAYFA

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ

SONRAKİ SAYFA İÇİN VİDEO BİTTİĞİNDE AŞAĞIDAN NUMARA SEÇİNİZ

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu başlatmak için üstündeki oka tıklayın

Prosedür 1: Şube Açılış Prosedürü ve Alt prosedürler

Prosedürler konumuza her sabah gerçekleştirilen açılış prosedürü ve ona bağlı alt prosedürler ile giriş yapalım.

Şube Açılış Prosedürü

Arama kontrol Prosedürü

Alarm Çözme Prosedürü

Müşterek Muhafaza Prosedürü

Silah Devir Teslim Prosedürü

Sabah açılış öncesi şubeye ilk gelen güvenlik personeli olmalıdır. Ancak Müşterek muhafaza kuralı uygulanması gerektiğinden şubeyi yalnız açamaz

Açılış öncesi yapılması gereken ilk faaliyet olarak, bina dış perimetresinin ve çevresinin kontrol edilmesi ve herhangi bir şüpheli şahıs, araç, paket ya da durum olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. ATM cihazlarının olduğu bölge ve cihazlar da kontrol edilmeli, cihazlara herhangi bir müdahale ya da ekleme olup olmadığı belirlenmelidir.

Şube açılışı iki ayrı kişinin taşıdığı iki ayrı anahtar veya alarm şifresi ile müşterek muhafaza prosedürüne göre yapılmalıdır. İki Anahtar ya da alarm şifre kodu hiçbir zaman aynı kişide bulunamaz.

Bu prosedürde esas olan açılış sorumluluğunun tek bir kişiye verilmemesi ve birbirini de kontrol edecek olan en az iki kişiye bırakılmasıdır. Bu prosedürün uygulanması bu tür işletmeler için elzemdir.

Banka şubelerinde anahtarlardan birisini  taşıma yetkisi güvenlik görevlisindedir. Diğer anahtar kurumsal tercihe göre şube yöneticisi veya onun delege edeceği bir operasyon yetkilisi tarafından taşınabilir.

Bu prosedür eksiksiz uygulanmalıdır.  Kod kullanılıyorsa bu iki kişinin birbirlerinin kodlarını bilmemeleri elzemdir.

Yöneticinin talebi olsa dahi anahtarların ya da kodların ikisi de yöneticinin kendisine verilemez. Aynı şekilde erken gelmek istemeyen yöneticilerin her iki anahtarın ya da kodun da güvenlik görevlisinde olması talebi reddedilmelidir.

Bu tür taleplere maruz kalmanız durumunda, durumu genel müdürlüğünüzdeki güvenlik müdürlüğüne veya güvenlik bölge sorumlunuza rapor ediniz.

bottom of page