top of page
SAYFA NUMARALARI ve KONULAR
Resim1.png
TOPLUMSAL OLAYLAR

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ KURSU

collegium.png
sunu%20bannerhg_edited.png

4. DERS 6  SAYFA

BANKA ŞUBE GÜVENLİĞİ

SONRAKİ SAYFA İÇİN VİDEO BİTTİĞİNDE AŞAĞIDAN NUMARA SEÇİNİZ

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Videoyu başlatmak için üstündeki oka tıklayın

Doğrudan bizimle ve bankacılık sektörü ile ilgili olmasa da, yan risk olarak bizi de etkileyecek olan bir başka tehdit unsuru da toplu gösterilerdir. Toplu gösterilerde, kitlesel psikolojinin de etkisi ile Vandalizm, yağmacılık, kundaklama ve benzeri olaylar yaşanması muhtemeldir.

Bazı durumlarda kitleler banka şubelerini özellikle hedef seçebilirler. Burada daha önce belirttiğimiz gibi bankamızın taşıdığı imaj önem taşır. Bazı bölgelerde devlet bankaları, bazı bölgelerde özel ve bazılarında ise yabancı kökenli banka şubeleri risk altında olabilir.

Bir çok ülkede toplumsal gösteriler ve kargaşalar yaşansa da, bu gösterilerin süreci ve sonuçları ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Söz gelimi ülkemizde meydana gelen olaylarda, toplanan kalabalık psikolojik bir kitle oluşturan aynı bilinç ve amaçlarda kişilerden oluşur. Çok fazla değişik gruplardan katılım sağlanmaz.

Oysa. Özellikle Amerika’da meydana gelen olaylarda, oluşan güvenlik açığı genelde yağmacılıkla sonuçlanır. Aynı fikirlere sahip psikolojik bir kitle oluşmaz ve kalabalık genelde fırsatçılardan meydana gelir. Bizim ülkemizde ise, Vandalizm ve şiddet olayları yaşansa da, yağmacılık son derece az görülen bir durumdur.

Toplu gösterilerde hangi şubelerin bu tür saldırıları hedef olabileceği lokasyonla ilgilidir ve önceden tahmin edilebilir. Örneğin İstanbul için taksim ve İstiklal caddesi şubeleri, Ankara için Kızılay meydanındaki şubeler, ve her bir ilin en önemli merkezlerindeki şubelerin hedef seçileceğini kestirmek çok da zor değildir. Genelde bu tür şubelere özellikle belirli günlerdeki olası kitlesel olaylarla ilgili Emniyetten uyarı bülteni gelecektir.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER NELERDİR?

1- Kitlesel olaylarda zarar görmemek için alınması gereken en önemli tedbirler daha çok fiziksel olmalıdır. Bu tür şubelerin risk analizi özel olarak yapılmalı ve özel konseptlerle korunmalıdırlar.

Örneğin, söz gelimi İstanbul’un daha çok yerleşim yerinden oluşan lüks bir semtindeki banka şubesinin ve ATM bölgesinin gerektiğinde güçlü kepenklerle tamamen kapatılması çok da gerekli olmayabilir. Ama bu tür bir önlem söz gelimi İstanbul İstiklal caddesi ya da Diyarbakır Ofis Caddesi için elzemdir.

2- Kitlesel olaylarda zarar görmemek için önceden haber alınabilen ya da özel gün olması nedeni ile toplu gösterilerin büyük olasılıkla yaşanacağının bilindiği günlerde şubenin açılmaması opsiyonu dikkate alınabilir. Elbette ki bu münferit olarak sizin alacağınız bir karar değildir ve üst yönetimin emri gerekir. Bununla birlikte lokasyonu iyi bilen kişi olarak, tespit edeceğiniz riskli durumlarda, bu tür bir izin talebinde bulunmanız ve fikrinizi beyan etmenizde sakınca yoktur.

Toplu gösterilerde davranış tarzı

Kalabalıklar sizin bulunduğunuz şubeyi hedef seçerse davranış tarzınızda aşağıda belirtilenler önemlidir.

1- Hiçbir şekilde kitleyi tahrik edecek bir davranışta bulunmayın. Bir kişinin bile tahrik olması tüm kitlenin tahrik olacağı anlamına gelir. Kitlelerde herkes aynı şeyi yapar.

 

2- Asla kitleye direnmeyin, fiziksel müdahale etmeyin, silah çekmeyin. Kazanma ya da onları korkutma şansınız sıfırdır, can güvenliğiniz tehlikeye girer.

 

3- Kitlesel bir olay anında ilk hedefiniz personeli zarar görmeyecekleri bir yere almak veya mümkünse kıymetleri kasa dairesine alıp şubeyi tahliye etmek olmalıdır.

 

4- Şubenizin fiziksel önlemleri elveriyorsa, ortam ısınmaya başladığı an bir an önce kepenklerin kapatılması gerekir. Bunun öncesinde personel tahliye edilebilir.

 

5- O gün zırhlı kıymet nakli gerçekleşecekse iptal edilmesini sağlayın.

bottom of page