top of page

İNTERAKTİF X-RAY CİHAZI OPERATÖRLÜĞÜ EĞİTİMİ

sunu%20bannerhg_edited.png

1. DERS 3. SAYFA

X-ray Teknolojisi genel tanıtım

PLUSECON

H.R. & Security Consultancy

Alfa parçacıkları iki  temel pozitif yük birimi taşıyan ve helyumun kütlesine sahip olan taneciklerdir. ve He2 iyonu ile aynı özelliklere sahiplerdir.

Beta parçacıkları radyoaktif atomların çekirdeğinde meydana gelen değişmeler sonucu ortaya çıkan negatif yüklü taneciklerdir ve elektron ile aynı özellikleri taşırlar.

gama ışınları, parçacık değildir ve delicilik özelliği çok fazla olan elektromanyetik ışındır. Yüksek enerjili ışınlardır.

Alfa ışınlarını normal ışıkla karşılaştırabiliriz. Bir alfa ışını, ışık gibi bir kağıdın bile arkasına nüfuz edemezken, X ışınları ağır metaller hariç bir çok katı maddenin içinden geçme özelliğine sahiptir.

X-ışını fotonları atomları iyonize edebilecek ve molekuler bağları kırabilecek enerjiye sahiptir. Bu da X-ışınlarını, canlı dokuya zararlı olan iyonlaştırıcı radyasyon sınıfına sokar. Kısa sürelerde maruz kalınan yüksek dozda X-ışını, radyasyon hastalığına sebep olurken, düşük dozlarda uzun süreler maruz kalınan X-ışınları kanser riskini arttırır. Geçirgenliği sebebi ile Gama/X-ışınları ilk olarak tıp sektöründe kullanılmıştır. ve bu gün mucidinin adı ile  ''Röntgen Cihazları'' olarak adlandırılmaktadırlar.

bottom of page